Lotta Olsson belönas med Expressens pris Heffaklumpen
Författaren, poeten och dramatikern Lotta Olsson belönas med Expressens barnkulturpris Heffaklumpen. Expressens kulturpriser har delats ut sedan 1957. Årets pristagare hyllades under en gala.
Motiveringen lyder:
Hon ser världen i ett sandkorn och barnet mitt bland stjärnor. De allra minstas värld blir plötsligt stor. Mmm, hjärtat säger vroom – det känns i hela kroppen när en mästare skriver vers.
Om Lotta Olsson
Lotta Olsson föddes 1973 i Helsingborg och flyttade till Stockholm i 20-årsåldern. Hon debuterade 1994 med den hyllade sonettsamlingen Skuggor och speglingar, en samling som snabbt etablerade henne som en talangfull och nyskapande poet. Fem år senare, 1999, kom hennes första barnbok, Prata Persilja, en versberättelse för unga läsare, illustrerad av Maria Jönsson.
Sedan debuten har Lotta Olsson fortsatt att skriva både poesi och prosa, och hennes verk sträcker sig över både vuxenlitteratur och barnböcker. Hon har även arbetat som översättare. Olssons texter kännetecknas av en skarp elegans och en förmåga att engagera läsaren med både humor och allvar.
För sitt arbete har hon mottagit flera utmärkelser och priser, däribland en Augustprisnominering 2011 för barnboken Konstiga djur, tillsammans med författaren och illustratören Maria Nilsson Thore.